• 46°

Estep, Poore lead All-SEKC squads

Harlan County and Harlan players received several top awards on the All-Southeastern Kentucky Conference squad picked by league coaches.

Harlan County, which finished 8-6 while winning the Region 4 title in 5A, was led by senior receiver/defensive back Tyrese Simmons, who was named best all-round player. Simmons ran for 811 yards and caught 28 passes for 293 yards. He was fourth on the team with 60 tackles.

Garry Henson, the only junior on the HCHS list of specialty awards, shared the honor as best linebacker with Knox Central’s Tucker Holland after leading the Bears in tackles for the second straight year with 134.

Senior receiver Devon Rodrigues won the award as best special teams player, tying with Bell County’s Kyle Burnett. Rodrigues led the Bears with 543 yards on 43 receptions.

Noah Wood, a senior center, was named best offensive lineman, along with Corbin’s Keaton Knuckles.

Harlan was led by junior Kilian Ledford, named the top quarterback in the small school division for teams in Class A and 2A. Ledford passed for 501 yards, completing 38 of 87 attempts.

Senior Kendal Brock shared the award as best linebacker wtih Middlesboro’s Sebastian Wagoner.

Corbin receiver Chase Estep was named player of the year in the big school division after helping lead the Redhounds to the 3A state finals. Williamsburg quarterback Alec Poore led the small school division after leading the Jackets to the District 7 title.

Other award winners included:

^^^

Specialty awards

Class 3A-5A

Coach of the Year – Justin Haddix, Corbin

Player of the Year – Chase Estep, Corbin

Best quarterback – Cameron Sizemore, Corbin

Best running back – Quintin Mickens, Harlan County; Jermel Carton, Knox Central.

Best receiver – Nick Martin, Knox Central; Christian Gosselin, Corbin.

Best offensive lineman – Noah Wood, Harlan County; Keaton Knuckles, Corbin

Best all-around player – Tyrese Simmons, Harlan County

Best special teams player – Devon Rodrigues, Harlan County; Kyle Burnett, Bell County.

Best defensive lineman – Zack Mills, Knox Central; Hunter Logan, Corbin.

Best linebacker – Garry Henson, Harlan County; Tucker Holland, Knox Central.

Best defensive back – Eythan Sims, Corbin; Antonio Zachary, Bell County.

^^^

Class A-2A

Coach of the Year – Jerry Herron, Williamsburg.

Player of the Year – Alec Poore, Williamsburg.

Best quarterback – Kilian Ledford, Harlan.

Best running back – Dalton Cook, Lynn Camp.

Best receiver – Darrell White, Williamsburg.

Best offensive lineman – Trevor Lawson, Lynn Camp.

Best all-around player – Brenton Medlin, Lynn Camp.

Best special teams player – Owen McWilliams, Middlesboro.

Best defensive player – Hunter Brown, Williamsburg

Best linebacker – Kendal Brock, Harlan; Sebastian Wagoner, Middlesboro

Best defensive back – Josh Lawson, Pineville; Eli Mattingly, Williamsburg.

^^^

First team

Class 3A-Class 5A

Corbin — Grant Gibson, Noah Taylor, Aaron Money, Caleb Mitchell, Matthew Masternak, Peyton Tirey, Nathan Smith, Austin Reyolds and Jake Steely.

Knox Central — Donovan Arthur, Jacob Davis, Blevin Campbell, Dane Imel, Malachi Myers, Kevionte Turner and Brady Worley.

Harlan County — Ethan Baird, Caleb Carmical, Jacob Ward, Robert Burgan, Jacob Branson and Andrew Baker.

Bell County — Colby Frazier, Jason Jones, Jordan Wombles, Caleb Lefevers and Adam Partin.

Clay County — Jacob Deaton, Tanner Revis, Chance Smith and McKinlee Hatton.

^^^

Class A-2A

Williamsburg — Dalton Ponder, Jacob Gray, Noah Miracle, Caleb Rose, Clay Kysar, Devonte Powell, Cody Maxey, Hunter Adkins and Tyler West.

Lynn Camp — Tracy Fee, David Griffith, Taran Herman, Chase Brown, Eric Mitchell, Cameron Hendrix and Seth Baker.

Middlesboro — Ben Bowling, Taylor McClelland, Mykel Griffin, Corey Harriston, Michael Carroll and Anthony Jackson.

Harlan — Brandon Day, John Brady Brock, Garrett Begley, Caleb Adkins and Will Varner.

Pineville — Lawrence Simpson, Nate Napier, Matt Golden and Nick Holbrook.

^^^

Honorable mention

Class 3A-Class 5A

Corbin — Cameron Barton, Cameron Gilbert, Frankie Boswell and Cole Shelton.

Knox Central — Brian Dunn, Brayden Roark, Gunner Clouse and Ethan Mills.

Harlan County — Christian Hall, Colby King, Kyton Joseph and Colby Cochran.

Bell County — Nick Caldwell, Jerrid Taylor, Trevor Kidd and Tanner Asher.

Clay County — Logan Bowling, Trenton Saylor, John Chandler Gilbert and Tanner Jones.

^^^

Class A-2A

Williamsburg —Hunter Patrick, Ryan White, Blane Sizemore and Jeremy Purdie.

Lynn Camp — Dalton Bunch, Gage Roberts, Michael Floyd and Domanick Cook.

Middlesboro — Nick Poindexter, Brandon Helton, Rayshawn Patterson-Graves and Nate Hughett.

Harlan — Jarrett McKenzie, Ethan Clem, Franklin Davis and Braydon Shanks.

Pineville — Sean Whitehead, Brendan Kidd, Stephen Redecker and Reese Capps.