• 61°

Evarts, Rosspoint win district Governor’s Cups

Evarts won top honors in the middle school District 82 Governor’s Cup competition held recently at Green Hills Elementary School.

Top finishers were Evarts in first, Cumberland in second, Black Mountain in third and Green Hills in fourth.

Quick Recall: Evarts, first; Cumberland, second; Black Mountain, third; and Green Hills, fourth.

Future Problem Solving: Evarts, first; and Cumberland, second;

Mathematics: Josh Pinkley, Cumberland, first; Elizabeth Cope, Cumberland, second; Lucas Parker, Evarts, third; Josh Duckworth, Cumberland, fourth; and Landon Burgan, Black Mountain, fifth.

Science: Matt Lewis, Evarts, first; Josh Johnson, Evarts, second; Isaiah Sage, Black Mountain, third; Katherine Ball, Evarts, fourth; and Geoffery Tolliver, Cumberland, fifth.

Social Studies: Katherine Ball, Evarts, first; Madison Jones, Evarts, second; Connor Brock, Evarts, third; Jayson, McKnight, Cumberland, fourth; and Andrew Tolliver, Green Hills, fifth.

Language Arts: Abby Wynn, Evarts, first; Molly Brock, Black Mountain, second; Alisha Middleton, Green Hills, third; Destiny Farley, Evarts, fourth; and John Isaac Madden, Black Mountain, fifth.

Arts and Humanities: Abby Wynn, Evarts, first; Madison Jones, Evarts, second; Matthew Brock, Black Mountain, third; Molly Brock, Black Mountain, fourth; and John Isaac Madden, Black Mountain, fifth.

Composition: Matt Lewis, Evarts, first; Megan Blanton, Black Mountain, second; (tie) Emma Lewis, Evarts, third; and Faith Hoskins, Green Hills, third; and Abby Grills, Green Hills, fifth.

Hume Sportsmanship was awarded to Green Hills.

Rosspoint Elementary School took top honors in the middle school District 83 Governor’s Cup competition held recently at Harlan Middle School.

Top finishers in District 83 were Rosspoint in first, Wallins in second, Harlan in third, Cawood in fourth and James A. Cawood in fifth.

Quick Recall: Rosspoint, first; Wallins, second; Harlan, third; Cawood, fourth; and James A. Cawood, fifth.

Future Problem Solving: Wallins, first; James A. Cawood, second; Harlan, third; and Rosspoint, fourth.

Mathematics: Krisha Sajnani, Harlan, first; Dalton Neff, James A. Cawood, second; Dillon Scott, Rosspoint, third; Caleb Ross, Rosspoint, fourth; and Campbell Nunez, Harlan, fifth.

Science: Chris Taylor, Rosspoint, first; Aiden Carroll, Wallins, second; Landon McCreary, Rosspoint, third; Krisha Sajnani, Harlan, fourth; and Gracie Barker, Wallins, and Andru Ramos, Wallins, tied for fifth.

Social Studies: Bryan Howard, Rosspoint, first; Marissa Hatfield, Rosspoint, and Gracee Perkins, Cawood, tied for second; Dalton Neff, James A. Cawood, fourth; and Gunner Caldwell, Cawood, fifth.

Language Arts: Chloe Shelton, Rosspoint, first; Brayden Howard, Rosspoint, second; Savannah Hill, Wallins, third; Jimmy Shepherd, Wallins, fourth; and Caleb Rose, Rosspoint, fifth.

Arts and Humanities: Chloe Shelton, Rosspoint, first; Chris Taylor, Rosspoint, second; Marissa Hatfield, Rosspoint, third; Shelby Robbins, Cawood, fourth; and Taylor Lunsford, James A. Cawood, fifth.

Composition: Emma Begley, Cawood, first; Savannah Hill, Wallins, second; Campbell Nunez, Harlan, third; Victoria Adams, Rosspoint, fourth; and Ashley Miniard, Wallins, fifth.

Hume Sportsmanship was awarded to Cawood Elementary.